O autorze
Jestem fizykiem. Od 8 lat służę na stanowisku dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Trafiłem tutaj prawdopodobnie dlatego, bo fascynują mnie możliwości, jakie stwarza Internet w nauce i w edukacji. Postaram się Państwu opowiedzieć o tym jak budujemy teleskopy-roboty i o tym jak uprawianie nauki w Polsce wygląda naprawdę, w odróżnieniu od perspektywy urzędników Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mogę się założyć, że będą Państwo "boki zrywać" choć niewykluczone, że niektórzy z Państwa skończą śmiejąc się przez łzy. Będzie też o warunkach prowadzenia badań naukowych w Polsce i o pajęczynie półprawd, którą polską naukę otoczyło Ministerstwo. Sporo będzie o moim hobby czyli o tym, jak technologie cyfrowe zmieniają edukację. Będzie też o Akademii Khana, z którą jestem związany jako adwokat języka polskiego ale także o uczeniu się przez doświadczanie i w ogóle o najnowszych kierunkach w których rozwija się pedagogika nowoczesnej szkoły. Jak zwykle w tych fragmentach w których będzie mowa o polskiej rzeczywistości i o roli odgrywanej tym razem przez MEN, będzie miejsce na śmiech przez łzy. A na pewno nie zabraknie e-podręczników i nie zabraknie SuperBelfrów.

Polacy wracają z iGEM 2014 z tarczą

Studenci z Koła Naukowego Biologii Syntetycznej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przywieźli z iGEM w Bostonie brązowy medal za projekt CeLuLaRE - zaprojektowanie bakterii wspomagających proces odzyskiwania metali ziem rzadkich z elektrośmieci. Drużyna wzięła udział w konkursie iGEM (International Genetically Engineered Machine), którego celem jest rozbudowanie kolekcji wystandaryzowanych klocków DNA – BioBricków(TM). W tegorocznym konkursie, który odbył się w Massachusetts Institute of Technology wzięło udział ponad 2500 osób z 256 drużyn i 32 państw.

Wśród walczących zespołów była drużyna iGEM Warsaw Team, która powstała na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w 2008r. w ramach Koła Naukowego Biologii Syntetycznej Genesis. Celem projektu Cellulare było zaprojektowanie bakterii wspomagających proces odzyskiwania metali ziem rzadkich z elektrośmieci. Wykorzystano do tego białka służące Salmonella enterica do wiązania jonów żelaza podczas pasożytowania w ludzkim jelicie. Dzięki ich modyfikacji i przeniesieniu do Escherichia coli, standardowo wykorzystywanej w biologii molekularnej, uzyskano system wiążący i sygnalizujący za pomocą fluoryzującego na zielono białka GFP. Dodatkowo studenci przygotowali również minigrę komputerową, dzięki której gracz dowiaduje się, dlaczego recykling elektroniki jest ważny dla ochrony środowiska.

Studenci pojechali do Bostonu dzięki wsparciu sponsorów, wśród których jest także bliskie mojemu sercu Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Podczas Giant Jamboree drużyny z całego świata prezentowały swoje pomysły na to, jak rozwiązać istotne globalnie problemy dzięki bioinżynierii. Projekty dotyczyły np.: fotowoltaicznych komórek sinic (Biological Photovoltaics BPV), produkcji celulozy, oporności bakterii na antybiotyki czy diagnostyki pasożytniczych chorób tropikalnych.
Studenci mogli też wziąć udział w warsztatach z modelowania matematycznego, biodesignu, 3D bioprintingu czy tworzenia startupów. Jak co roku konkursowi patronowało Federal Bureau of Investigation, którego przedstawiciele opowiedzieli uczestnikom o najbardziej aktualnych wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa biotechnologii i bioterroryzmu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...