EarthKAM - fotografowanie Ziemi z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Dzisiaj Wigilija, kto tam myśli o innowacji, więc temat musi być magiczny i mam nadzieję że będzie :). EarthKAM, projekt Sally Ride Foundation, pozwala uczniom z całego świata fotografować Ziemię z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W sumie, sprawa jest bardzo prosta. Na pokładzie ISS jest cyfrowy aparat fotograficzny, jeden z tych, którymi można sterować z laptopa. Jest też laptop i odpowiednie oprogramowanie. Fundacja imienia Sally Ride - pierwszej amerykańskiej astronautki, zorganizowała projekt EarthKAM. Projekt przeznaczony jest w zasadzie dla klas szkolnych - nauczyciele, ale także osoby prowadzące nauczanie domowe albo po prostu entuzjaści - rejestrują się na portalu i dostają paczkę kodów, które pozwalają na zamawianie zdjęc. Cała trudność polega na tym że trzeba zrozumieć kiedy ISS będzie przelatywać nad terenem, którego zdjęcie chcemy uzyskać. Każdy może zamawiać zdjęcia z domu, więc poza wytłumaczeniem jak to działa - nie trzeba tracić cennego czasu w szkole. Aha, i jeszcze jedno - program jest bezpłatny, nie ma tutaj żadnych zobowiązań i ograniczeń, każdy może wziąć w nim udział - czysta radość - wyobraźcie sobie lekcję o geografii Afryki na podstawie zdjęć z ISS wykonanych własnoręcznie przez uczniów!

Kolejna kampania zaplanowana jest od 27 do 31 stycznia 2015 roku. Zapiszcie te daty w kalendarzu!

Polscy uczniowie fotografują Ziemię z pokładu ISS od lat. Na Hands-On Universe, Polska mamy specjalne miejsce gdzie można przeczytać jak to się robi.

A tak wygląda przykładowe zdjęcie z pokładu ISS:
Trwa ładowanie komentarzy...